3.Kolo SONH - Pls hlásek TU jsem tam jako Aiko-chan, kdyby jste chtěli diplomek,písněte :)

Leden 2009

Deidí

30. ledna 2009 v 10:38 | Aiko-chan |  Deidara


Co se stane,když zežere příliš mnoho hlíny?

30. ledna 2009 v 10:36 | Aiko-chan |  Deidara
Je to vynatok z mangy ale mne to doslo kruto smiesne xD
Otazka: Co sa stane, ked zozerete priliz wela hliny?
Odpoved:
bude vam zle.
Kedze neni widet pismo tue:
Tobi: Stupid Deidei-senpai, stop eating your clay! This is disgustng, this is MADNESS!
Deidara: Mätned? (Madness?)
Deidara: No! You have no idea, THIS IS
Deidara: SPARTAAAAAA!
...................................................
xD xD xD xD ja sa tu uchcawam uz..dlho xD

Kawaii Sasori

30. ledna 2009 v 10:33 | Aiko-chan |  Sasori

Sasori - Pictures

30. ledna 2009 v 10:31 | Aiko-chan |  Sasori
http://img218.imageshack.us/img218/2418/0sasorilw7.gif

Sasori

30. ledna 2009 v 10:28 | Aiko-chan |  Sasori

Tobi - Pictures

30. ledna 2009 v 10:26 | Aiko-chan |  Tobi

Tobi

30. ledna 2009 v 10:25 | Aiko-chan |  Tobi

Smutná Konan

30. ledna 2009 v 10:23 | Aiko-chan |  Konan

Kawaii Pein

30. ledna 2009 v 10:22 | Aiko-chan |  Pein

Opravna

26. ledna 2009 v 16:12 | Aiko-chan |  Moje kecy
Ahojík, takže,nějak mě štve PC, takže ho asi dám do opravny ... Ano,já :D Budu si to bohužel muset zaplatit, a dám ho tam až zítra ... nebo vlastně já ani nevím kdy :d Ale nejspíše zítra,protože mamka jede do města,tak jí to jěště řeknu ... Takže dneska musím zálohovat,zálohovat,zálohovat :(

Ale nebojte se, na blog se přidávat bude... budu chodit do zámečku kde je interner zadarmo :D Tak se mějte ... jdu se naučit zálohovat :D Fakticky :D Musím se to naučit :D Vím,jak se vypalujou písničky, to jo... obrázky se vypalujou prej upa stejně ... jenže mě jde o psané soubory... mám tu spoustu rozepsaných povídek ... Kdyby to někdo věděl ... prosím o pomoc,jelikož mi asi všechny soubory z pc vymažou :((

Vějíře

25. ledna 2009 v 16:51 | Aiko-chan
Vějíře patřily odedávna v Japonsku k tradičním doplňkům oblečení.

Jsou dva základní druhy vějířů podle tvaru:
Učiwa - ploché malované vějíře, původně převzaté od Korejců
Ógi - skládající se vějíře

Vějíře se začaly nejdříve využívat při různých slavnostech, např. šintoistických. Je tomu tak i v současné době. Vějíř plochého tvaru používá například rozhodčí Sumo. Vějíř drží v rukou také herci divadla Nó. Neplní zde funkci čistě dekorativní, nýbrž jeho pohnutím nebo nakloněním se naznačuje například pláč, pohnutí, radost atd.

V těch nejstarších dobách byly japonské vějíře vyráběny ze dřeva cypřiše Hinoki a hedvábných provázků. Jako vše i tyto původní suroviny se časem měnily. Začal se využívat papír, hedvábí, slonovina a pro Japonsko typický bambus. Samozřejmě, že to nejsou všechny suroviny, které sloužily k výrobě vějíře.

Málo známou skutečností zůstává použití vějířů jako zbraní. K tomu byla zapotřebí určitá úprava samotného vějíře. Ramena vějíře mohla být například vyrobena z kovu a jeho konce zaostřeny. Takto se mohl využít i k blokování čepele. Možnosti vějíře jako zbraně byly tak velké, že jej některé Bojové školy zařadily do svých tradičních disciplín.

Slavnosti

25. ledna 2009 v 16:48 | Aiko-chan
Svátky spojené se šintó se původně nazývají Macuri a slavý se většinou u jednotlivých svatyň nebo oblastí. Co se týče celého Japonska, mají čtrnáct státních svátků stanovených zákonem. Devět jich bylo uzákoněno v roce 1948 a zbylé později. Pokud je svátek v neděli, připadne vysněné volno na následující den

1. ledna - Gandžicu (Nový rok)
15. ledna - Seidžin no hi (Den dospělosti)
11. února - Kenkoku kinen no hi (Den založení státu)
21. března - Šunbun no hi (Den jarní rovnodennosti)
29. dubna - Midori no hi (Den zeleně)
3. května - Kempó kinenbi (Den ústavy)
5. května - Kodomo no hi (Den dětí)
15. září - Keiró no hi (Den úcty ke stáří)
20. září - Umi no hi (Den moře)
23. září - Šúbun no hi (Den podzimní rovnodennosti)
10. října - Taiiku nohi (Den tělovýchovy)
3. listopadu - Bunka no hi (Den kultury)
23. listopadu - Kinró kanša no hi (Den díků za práci)
23. prosince - Tennó tandžóbi (Císařovy narozeniny)

3. - 4. února - Secubun (Svátek vyhánění ďábla)
8. února nebo 8. prosince - Harikujó (Slavnost zlomených jehel)
3. března - Hana macuri (Svátek holčiček)
7. července - Tanabata (Svátek milenců)
15. července - Čúgen (Polovina léta, posílají se přání dobrého zdraví a dávají se dárky)
13. - 16. července - Bon (Svátek za zemřelé)
15. listopadu - Šičigosan (Svátek tří a sedmiletých děvčátek a pětiletých chlapců)
V šintóistické svatyni v době svátku Šičigosan

Japonské panenky

25. ledna 2009 v 16:44 | Aiko-chan
Text a foto: Stanislav Buzek - 1. 4. 2001

Po dlouhá staletí probíhal s vývojem japonské kultury i vývoj japonských loutek a panenek. Reprezentativní výběr z nich byl představen na výjimečné výstavě v Novoměstské radnici na Karlově náměstí v Praze, která již bohužel skončila. Pořádaly ji Ministerstvo kultury ČR, Japonské velvyslanectví v Praze a The Japan Foundation, a protože šlo skutečně o unikátní výstavu, vracíme se k ní alespoň tímto článkem.

Origami

25. ledna 2009 v 16:39 | Aiko-chan
Kaligrafie Origami
Origami je staré japonské umění skládání papíru. Jeho počátky spadají až do 9. století našeho letopočtu. Skládanky se původně věšely pro štěstí k malým dárkům. V průběhu staletí se origami vyvinulo ve zvláštní formu umění s mnoha možnostmi vytváření i použití a bylo převzato i v dalších kulturních okruzích. Dodnes má většina skládaných tvarů svůj vzor ve světě zvířat a rostlin.

Původ slova "origami"
"Origami" je japonské slovo, které znamená doslova "skládat" (oru) "papír" (kami). Skládání z papíru je v současné době rozšířené již po celém světě.
Dobu, ve které má tradice japonských origami počátek, dnes již přesně nelze určit. Je ale jisté, že Japonci se seznámili s tajemstvím výroby papíru u Číňanů již počátkem 1. tisíciletí n. l. tedy asi o tisíc let dříve než první Evropané. V nejstarších dobách byly papírové skládanky v Japonsku užívány při náboženských obřadech a při výzdobě šintoistických svatyní.

Způsob skládání nejstarších origami se původně předával ústně od rodičů dětem. V minulém století však bylo sepsáno několik obsáhlých publikací s podrobnými návody a skládanky v těchto knihách dnes tvoří jakýsi "zlatý fond" tradičních origami, kterým se v Japonsku říká denšó origami (na rozdíl od sósaku origami vytvořených až v novější době).

Legenda o vzniku Japonska

25. ledna 2009 v 16:35 | Aiko-chan
Izanagi a Izanami

Země byla tehdy ještě beztvárná a vypadala jako olejovitá kaše nebo rosolovitá medúza plovoucí na vodní hladině. Postupně se však v ní oddělila suchá zem od mořské vody. Močály pomalu vyschly a vytvořila se rozlehlá planina. Právě tehdy se na Zemi zrodilo 7 generací bohů. Nejznámějšími se z nich stali Inzanagi a jeho žena Izanami. Takto vypráví vznik vesmíru kronika Kodžiki. Izanagi, muž který vybízí, a jeho sestra Izanami, dostali úkol dokončit budování rodícící se Země. Stáli na Vznášejícím se nebeském mostu (duze) a Drahocenným nebeským kopím míchali zahušťující se mořskou vodu. Potom oštěp vytáhli a z kapek, které vypadaly zpět a srážely se, vznikl ostrov Onogoro. Ten se stal Ústředním sloupem země. Oba bohové na něj sestoupili, aby se spojili jako manžel a manželka. Z jejich spojení se zrodily japonské ostrovy i ostatní bohové. Vzniklou zemi pojmenovali Ójašimaguni (Velká země četných ostrovů). Izanami dále přivádí na svět rozmanitá božstva - strážné bohy hor, moří, stromů atd. Při porodu boha ohně však ale umírá. Izanagi se s její smrtí nemůže smířit, vydává se tedy za Izanami do podsvětí. Neuposlechne zákazu podívat se na ni a vstoupí dovnitř. Vylekán pohledem na rozkládající se tělo prchá pryč, ale Izanami, pokořena, že ji muž viděl v takovémto stavu, za ním pošle čarodějnice Země temnoty. Tato záhrobní božstva jej zastihnou až u Průsmyku rovnosti (Jomocuhirasaka) mezi světem a říší mrtvých - tam Izanagi zatarasí cestu obrovským balvanem. Izanami vysloví trest - každý den připraví o život tisíc lidí . Izanagi ji odpovídá, že v takovém případě se postará o to, aby každý den bylo 1500 porodů. A tak se opravdu stalo. Denně na Zemi lidé umírají a rodí se.

Go - desková hra

25. ledna 2009 v 16:30 | Aiko-chan
go
Historie GO
Tato hra vznikla v Číně, a to přibližně tak před 4000 let. O jejím původním účelu se vede několik teorií. Některé z nich říkají, že gobanu a kamenů se původně používalo jako počitadla. Další tomu však přikládají větší význam, goban a kameny prý používali věštci. Postupně se z kladení kamenů na průsečíky vyvinula hra. Podle jedné legendy Go vymyslel kdysi jeden císařův rádce. Císař měl totiž mentálně postiženého syna, a Go mu mělo pomoct rozvíjet jeho duševní schopnosti. K tomu má ideální předpoklady, jednoduchá pravidla a spoustu prostoru pro tvůrčí představivost.
Na Go se dá dívat i filozoficky. Černé a bílé kameny leží na desce v harmonii, jako jin a jang. Potom si můžeme goban představit jako model vesmíru. Mezi go a východní filozofií najdeme mnoho dalšího co se dá považovat za společné.

Geiša

25. ledna 2009 v 16:20 | Aiko-chan


Slovo geiša se začalo běžně užívat v 17. století jako označení pro ženy, které dovedly dobře zpívat, tančit i jinak duchaplně bavit hosty (doslovný překlad "žena předvádějící tradiční umění"). Dnes jich už není příliš mnoho a také stát se geišou není nijak snadné a předpokládá to zvládnout řadu náročných dovedností.


Výchova budoucích geiš začíná i dnes často u pětiletých dívek a již tehdy se tato děvčátka začínají učit tančit, zpívat, příjemně hovořit a studují i umění čajového obřadu, aranžování květin (ikebany) a dalších tradičních japonských umění. Dorůstající dívky se pak stávají nejdříve "učednicemi", které se tradičně nazývají v Tokiu Hangjoku (psáno znaky: poloviční + drahokam) a v Kjótu Maikó (tančící dívka). Teprve po jisté době učení se mohou stát pravými geišami.

School Uniforms

25. ledna 2009 v 16:03 | Aiko-chan